Як правильно відмовити начальнику

Як правильно відмовити начальнику

Якщо ви працюєте за наймом, то у вас обов'язково є начальник і так часто буває, що він не просто «важкий випадок», а справжній кошмар, передоручати свою роботу іншим людям або підлеглим користуючись своїм службовим становищем. З одного боку - в цьому немає нічого такого, адже він начальник, а як говориться в армії: «Накази не обговорюються», та й делегування повноважень в організації цілком нормальне явище. Але ж бувають і такі ситуації, коли з одного боку стоїть наказ начальника, який необхідно терміново і беззаперечно виконати, а з іншого ваше особисте життя, або той час, який ви хотіли витратити на виконання своїх обов'язків. Але ж не будете ви виправдовуватися перед вашим особистим «Цербером» в тому, що сьогодні у чоловіка День Народження і ви не можете затриматися, або вам необхідно доробити ще звіт за минулий місяць, який все ніяк не виходить. В такому випадку перед вами стоїть лише два варіанти: або погодитися на додаткову неоплачувану роботу, щоб здобути славу в очах начальника підлизою, або ж впевнено відмовити начальнику сказавши «НІ».

Найчастіше, саме на цьому етапі трудової діяльності виникають перші труднощі, адже роботу втрачати не хочеться, а додатково працювати ще більше доводиться. Далеко не кожен співробітник здатний, та й знає, як відмовити директору у виконанні його понаднормового доручення. В нашій статті ми не розглядаємо варіант простого ухиляння від своїх обов'язків. Мова піде про те, як правильно обґрунтувати свою відмову від додаткового навантаження, зберігши при цьому гідність і залишившись на займаній посаді, а, може, і піднятися в очах начальника.

Будьте впевнені, що одного разу погодившись виконати додаткове доручення вашого начальника, надалі вам буде вже складніше відмовити, тому якщо ця проблема постала перед вами вперше, обов'язково ознайомтеся з нижченаведеними правилами, які допоможуть правильно організувати ваші взаємини з начальником і відстояти право на своє особисте життя .

Як правильно відмовити начальнику

Напевно, кожен уже дивився фільм «Завжди говори ТАК» з Джимом Керрі. Слоган цього фільму говорить: «Одне слово може змінити твоє життя». Але лише в кіно головний герой, погоджуючись на все, може досягти висот. У реальному ж житті все навпаки. Необхідно завжди правильно розставляти пріоритети, що важливіше - кар'єра чи самолюбство, сім'я або повагу начальника.

Як каже соціальний психолог і доктор соціальних наук Сьюзан Ньюмен, яка написала книгу «Просте ні», - «Людям необхідно побороти свою звичку погоджуватися на все. Одного разу сказавши начальнику «ні», ти можеш зосередитися на особистих цілях і добитися більшого. Постійне згоду же, навпаки, шкодить вашій репутації і може навіть зруйнувати вашу кар'єру. Вищий менеджмент чекає від вас виконання своєї роботи якісно і в зазначені терміни. Але якщо ви схибили через надлишок обов'язків, Ви втратите довіру».

Молоді фахівці, перебуваючи тільки на перших щаблях своєї кар'єрної драбини (мало хто знає як правильно себе поводити в перші робочі дні), найчастіше, погоджуються на будь-яку роботу, яка хоч якось схожа на ту, що прописана в їх посадових зобов'язаннях. Але, адже, з плином часу, чим вище ви пробираєтеся по цій самій сходах, тим дорожче коштує ваш час, і частіше доводиться вибирати між допомогою та особистими справами. Саме тому, знання, як тактовно відмовити начальнику, є одним з найважливіших. Перш ніж відмовити, треба проаналізувати ступінь важливості цього доручення і зважити не лише мінуси, а й плюси «наслідків» виконання цього завдання.

Як правильно відмовити начальнику_2.jpg

Якщо ж ви перебуваєте ще на досить низькому щаблі ієрархії, і від ставлення начальника до вас, безпосередньо залежить ваша подальша доля, правильним вибором буде погодитися виконати завдання, якщо воно все-таки стосується вашої трудової діяльності. Але будьте впевнені, що зайнявши відповідальну посаду і добре влаштувавшись в якій-небудь компанії, вашу згоду на виконання ризикового проекту може зашкодити не тільки виконанню ваших основних обов'язків, а й вимотав вас - понизити авторитет в очах колег в разі провалу.

Одним з перших кроків по обмеженню всевладдя вашого Боса є підписання трудового договору, з усіма нюансами по оплаті переробок, ще на стадії прийняття в штат. Не виключено, що на перших порах начальник все ж буде перевіряти вас на слабину, щоб скласти про вас думка, так що ви повинні бути готові і знати як правильно вчинити в цьому випадку. Ваше завдання - красиво піднести роботодавцю тезу про те, що ви не готові звалювати на себе понад завдання, але завжди будете готові підтримати в разі форс-мажорної ситуації.

Коли начальник намагатиметься умовити вас взяти участь в якомусь сумнівному проекті, ви можете використовувати такі хитрощі: перш ніж погодитися або відмовитися, просто перерахуйте йому або їй ваші поточні завдання по роботі, і попросіть ради у виборі пріоритетів.

Ніколи не тягніть час з поясненням. Вам не варто «тягнути кота за хвіст», гризучи як себе морально, так і виводячи Боса своїм не станом прийняти правильне рішення. Ніколи не варто виправдовуватися. Постарайтеся якомога швидше перетягти ваш розмову в інше русло, сказавши між цим тверде «ні». Вам необхідно дати Босові відразу зрозуміти, що якщо ви візьмете ще одне (сто перше) справа, то навряд чи вам вдасться здати всю роботу якісною і в зазначені терміни. Вам необхідно відразу поставити його перед фактом, що ви завжди готові виконати деяку частину роботи, але яку саме вирішувати вже йому.

Коли робота потребує вивчення додаткової літератури або якихось досі невідомих вам навичок, на таку роботу краще спочатку не братися і тактовно відмовити начальнику, якщо, звичайно, ви не вважаєте, що це допоможе вам надалі розширити коло своїх можливостей. Але, коли ви вирішите сказати «ні» і відмовити в проханні, вам не повинно бути страшно, адже ви не робот, і не можете знати відразу все. Якщо ж начальство намагається повісити на вас абсолютно чужу роботу, бо відповідальний за неї колега перед авралом втік у відпустку, ні в якому разі не варто погоджуватися. Ви завжди можете уявити такий аргумент, як: «Я не найкращий претендент на виконання цього завдання, Петрова впорається краще, адже їй це ближче». Але не варто перестаратися, косячи стрілки. Начальство може зробити висновок, що ви просто ні до чого не здатні і ліниві.

Ніколи не піддавайтеся на пряму лестощі або брехливі компліменти начальства, підсівши на гачок солодких слів, ви вже ніколи не втечете назад у своє озеро (багато керівників добре знають як правильно маніпулювати людьми). Вам просто доведеться виконувати все те, що скаже щедрий на лестощі начальник, а як тактовно відмовити начальнику ви так ніколи і не дізнаєтеся на особистому досвіді.

Більшість експертів з області управління персоналом радять ніколи не боятися чіткого поділу на дві грані. Сім'я і робота. Важко змусити працювати матір, яка так і жадає піти у свої рівно 17:00 і провести вечір з родиною (якщо ваш начальник не самотній або просто не має сімейних цінностей і не запеклий трудоголік, він зрозуміє).

Не варто боятися звернутися до колег. Наша порада - придивитися до того, як вони відмовляють начальству. Попросіть їх розповісти, як вони свого часу «поставили на місце» свого начальника.

Хорошим спосіб натякнути начальнику, що ви прекрасно знаєте свої посадові обов'язки, є лежача на самому видному місці вашого робочого місця брошурка з посадовими інструкціями. Якщо ж все таки вас попросять зробити чужу роботу, можна з дитячою наївністю (не в якому разі не з іронією) запитати: «Хіба ці обов'язки прописані в моїй посадовій інструкції?». Звичайно, це досить неприємна розмова, але якщо ви хочете відмовити начальнику і протистояти його бажанню зробити з вас «ломову конячку», ви повинні продемонструвати, що добре знаєте свої права.

Природно можна відповісти і в більш грубій формі: «Це робота не моя, а ваша», «Це не мої прямі обов'язки», «Гроші я за це не отримую і робити це не буду» і т.д. Проте варто розуміти, що так відповідати можна тільки в крайньому випадку, коли начальство не розуміє важливих відмов і систематично намагається вас навантажити. Звичайно в цьому випадку можливі варіанти наслідки, такі наприклад як зменшення надбавок і зниження премії. Однак вам вирішувати, що важливіше високий рівень доходу або психологічне здоров'я і власна правота.

У кожному разі, яким би чином ви не вирішили відмовити своєму начальнику, ввічливо і тактовно, або в більш грубій формі, завжди будьте спокійні і впевнені у своїй правоті. Тоді директор, можливо, перейметься повагою за виявлену стійкість характеру і прислухається до вас.

Добавить мероприятие

Найди свое мероприятие

Тематика:
Город:
Найти
Подписка на новости: